У суботу, 23 травня, близько сотні громадян зібралися на акцію біля Запорізької міської ради. Людей обурило підвищення вартості проїзду у муніципальному транспорті. Організатори мітингу кажуть, що рішення влади порушує чинне законодавство України. Також протестувальники підготували колективне звернення
Захід розпочався об 11:00. Він є реакцією містян на впровадження тарифів у 25 гривень на проїзд у маршрутках та 20 — при оплаті готівкою в комунальних автобусах, тролейбусах і трамваях. У натовпі скандували: «Ганьба», «Скасувати», «Запоріжжя не буде мовчати», «Ні тарифному свавіллю» та «Немає рішення — немає підвищення».
Вперше про наміри збільшити ціни оголосили на позаминулому тижні. Так, 14 травня очільник Запорізької ОВА Іван Федоров опублікував допис, у якому анонсував подорожчання проїзду в муніципальному транспорті. Серед причин посадовець назвав «суттєве зростання вартості пального». Наступного дня виконавчий комітет ЗМР зібрав засідання, на якому погодив зазначені кроки.
Співорганізатор мітингу та голова ГО «Молодь хоче змін», Олександр Співак, каже, що ініціативу ухвалили незаконно. На думку хлопця, її мали б завчасно оприлюднити на сайті ЗМР як «проєкт рішення», аби громада встигла внести свої пропозиції.
— Наша найбільша мета — щоб ціни були обґрунтовані і збалансовані таким чином, аби вони відповідали спроможності населення Запоріжжя. Саме громада має вирішувати ці питання, а не лише люди в кабінетах. Однак ми всі розуміємо, що було підняття вартості палива і так далі, тому хоча б повинні побачити економічне обґрунтування, чому вартість проїзду була піднята саме на таку суму, — каже Олександр.
Олександр Співак
Організаторами протесту виступили активісти платформи «ВУС». Вони також є авторами електронної петиції на вебпорталі E-DEM, у якій закликали скасувати рішення влади. QR-код з посиланням на неї вивісили й на мітингу. Наразі її підтримали 660 громадян із необхідних 750 для подальшого опрацювання посадовцями. Одна з підписанток — Ольга. Дівчина каже, що працює віддалено, тож не має потреби їздити кожного дня. Однак нові ціни стосуватимуться її кола спілкування.
— Я тут не стільки для себе, скільки для тих, хто безпосередньо користується транспортом кожного дня — моїх близьких, родичів, друзів. Ну й взагалі громадян нашого міста. (…) Насправді 750 підписів — це дуже мало, враховуючи кількість населення в Запоріжжі. Шкода, що петиція не закривається за один день — мене це дивує. Але кожен голос на вагу, тому я ще й поширила її серед своїх знайомих. Вони обовʼязково теж підтримають, — каже Ольга.
Ольга
Окрім цього, люди незадоволені якістю послуг, що надають приватні перевізники. Найпопулярніші скарги — це неналежний стан мікроавтобусів, недостатня кількість маршрутів та відсутність валідаторів. Щодо останнього, свою петицію також зареєстрував Андрій. Хлопець — студент та виступає за введення безготівкової оплати в маршрутках. На його заклик вже відгукнулися 410 містян.
— На мою думку, зростання ціни на транспорт обґрунтоване, але це мало відбутися інакшим чином. Наприклад, як у Львові. Тобто місто сплачує приватним перевізникам за кілометри, а не за конкретну кількість пасажирів. І, зокрема, є й безготівковий розрахунок. (…) Як мінімум, варто провести зустріч і пояснити, чому обрали саме такі ціни. Після цього вже можливо дійти до більш обґрунтованого тарифу, тому що для людей це виглядає як щось неочікуване, — говорить Андрій.
Андрій
Серед мітингарів зустрічаємо Поліну. Дівчина навчається на факультеті фізвиховання, освіту поєднує з роботою — працює тренеркою в спортзалі. На демонстрацію прийшла з плакатом, на якому написала:
— «Мій гаманець не витримує», і це правда. Зараз я працюю тренером, проте не маю права підвищити свій тариф. Тому не можу заробляти стільки, щоб спокійно пересуватися містом. (…) Я треную індивідуально, у залі. Та мені добиратися туди й назад — це 50 гривень. А заробляю я з одного відвідувача 250, — розповідає Поліна.
Поліна
Під час мітингу активісти також збирали фізичні підписи для колективного звернення до тимчасово виконуючої обовʼязки мера Запоріжжя, Регіни Харченко. Усього його підписали сто осіб. У ньому мітингарі закликали чиновницю невідкладно розглянути їхній запит та скасувати ухвалу виконавчого комітету ЗМР №367. Заяву мають передати до органів влади найближчим часом.
Наразі протестувальники планують відвідати сесію міської ради, яка відбудеться 27 травня. На ній, зокрема, розглянуть проєкт про безоплатний проїзд у громадському транспорті. Про цю ініціативу та її наслідки для міста писали наші журналісти.
Ще один мітинг відбудеться цієї неділі. Про місце та час збору повідомлять згодом.
Цей матеріал підготовлено за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів. Зміст публікації є виключною відповідальністю ГО «СОДА» та не обовʼязково відображає офіційну позицію Міністерства закордонних справ Нідерландів або Уряду Нідерландів.